Vážme si privilégia, dokiaľ ich máme

Autor: Zdenko Kramarčík | 16.11.2013 o 11:58 | (upravené 16.11.2013 o 14:17) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  131x

Ďalšia rušná noc na internáte. Ráno sa prebudím, vyjdem na chodbu aby som pohľadal metlu, nech si trošku na izbe pozametám a čo nezazriem. V mikrovlnke zahasené špaky od cigariet, hadice z hydrantu rozložené na celú chodbu...

Vinníka nikto nenájde, ale aj keby ho našli, tak sa určite obráti na ultimátny argument dnešnej doby: „veď mám na to právo robiť si čo chcem, žijeme predsa v slobode" Nechcem nikomu kaziť zábavu, ale v otázke práv stojím za názorom amerického komika Georga Carlina, ktorý tvrdí, že práva sú len myšlienka, pekná myšlienka, ale to je všetko. To čo máme my sú len privilégia, dočasné privilégia, ktoré nám môžu kedykoľvek zobrať. Ako dôkaz tohto tvrdenia uviedol príklad Internačných táborov počas druhej svetovej vojny, do ktorých sa zatvárali americký občania s Japonským pôvodom. V čase kedy títo obyvatelia potrebovali svoje práva najviac im ich „prvá demokracia na svete" vzala a bez súdu ich pozatvárala.

Robiť bordel a myslieť si, aký je človek skvelý a vtipný je fajn, ale nie je to bez následkov. Ako príklad tohto môžem uviesť situáciu, ktorá sa odohrala na našej katedre. Niekto, zo spoločného mailu študentov môjho ročníka napísal jednej z našich vyučujúcich oplzlú nechutnú správu. Do prípadu sa zapojila celá katedra a riešenie bolo na svete. Na správy z nie oficiálnych mailových adries študentov sa odpovedať nebude a privilégium zasielania materiálov na spoločný mail sa ruší. Nikto nám síce neodňal nejaké to právo, ale aj takáto malá vec dokáže narušiť hladký chod vecí. Po novom si človek musí nájsť čas aj na to, aby šiel do knižnice, kde si potrebný materiál našiel a za svoje financie prefotil. Zaberá to čas a aj peniaze. Malý „žartík" ovplyvnil chod všetkých študentov ročníka.

Verím, že ľudia sa chcú zabaviť a v stave alkoholového opojenia stvárajú rôzne hlúposti, ale nezvaľujme na iných to, za čo si môžeme sami. Ak namontujú na chodby kamerový systém verím, že sa ozve študentská iniciatíva, ako je to proti právam a bla bla bla, ale fakt, že je to len riešenie toho, aby nejakí anonymi neničili internátny majetok, to bude študentmi prehliadnuté.

Práva sú len vynález spoločnosti a niekto, kto má nad vami moc vám ich môže veľmi rýchlo zobrať a veľmi racionálne to vysvetliť, prečo to urobil. Preto navrhujem nebudiť spiaceho draka a vážiť si privilégia, ktoré máme.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Firmy nutne potrebujú ľudí, z Ukrajiny im ich vláda dovoliť nechce

Na jar minister práce Ján Richter hovoril o možnosti vpustiť na náš pracovný trh ľudí z tretích krajín v odvetviach, v ktorých to bude potrebné.

EKONOMIKA

Právnici, ktorí radili pri predaji Eurovey a príchode Číňanov

Právnické firmy pre SME a The Slovak Spectator ukázali top obchody, pri ktorých radili.

ŠPORT

Za Slovanom stále cítiť pachuť vytunelovaných harvardov

Medzi majiteľmi je dodnes firma zapletená do tunelovania harvardských fondov.


Už ste čítali?