Cena práce, nie cena pozície

Autor: Zdenko Kramarčík | 17.11.2012 o 20:32 | (upravené 17.11.2012 o 21:32) Karma článku: 5,81 | Prečítané:  298x

Nedávno som narazil na zaujímavú myšlienku. „Cena práce je rovnaká. Dve hodiny práce manažéra stoja rovnako ako dve hodiny práce mechanika. Presne dve hodiny"

Zozačiatku to znie určite komplikovane, ale keď sa nad tým zamyslíme, tak si uvedomíme, že niečo na tom naozaj je. Obidve práce vedú k rovnakému cieľu, a to vykonať prácu dobre, dotiahnuť ju do úspešného konca. Mechanik opraví auto, manažér rozhýbe firmu. Obaja potrebujú špeciálne vzdelanie, aby ich práca mala túto cenu, aby vedeli dôjsť do úspešného konca.

Prečo by teda títo ľudia mali byť rôzne platovo ohodnotení? Samozrejme, žijeme v pravici a tá tvrdí, že existuje medzi ľuďmi hierarchia, ale kto túto hierarchiu vymyslel? Prečo je manažér vyššie v rebríčku ako mechanik? Nebyť mechanika, tak sa možno manažér niekedy nedostane do práce, a zároveň nebyť manažéra tak mechanik možno nemá toľko zákazníkov. Obaja sú spolu určitým spôsobom prepojení a takto dokážeme prepojiť každé zamestnanie s každým.

Pracujete pre peniaze? Idete študovať za zubára, len aby ste dobre zarábali? Ak vás práca nebaví, tak v nej nikdy nebudete tak dobrí, aby vám zaručila obrovské peniaze (pokiaľ nezačnete rozkrádať a podvádzať). Vždy budete len prežívať. Pozrime sa na manažérov, ktorí nevedia manažovať. Mechanikov, ktorí nevedia opravovať a auto sa vám za rohom opäť pokazí. Mladí ľudia idú študovať za inžinierov, pretože čakajú vyšší plat a skončia za sústruhom, pretože robotníka nechce nikto robiť.

Neoceňujme pozíciu, oceňujme prácu. Ak sústružník dobre sústruží, nech má dobre zaplatené. Ak pekár dobre pečie, nech má dobre zaplatené. Ak upratovačka dobre pozametá, nech má dobre zaplatené. Nech ľudia robia to čo ich baví a nie to čo ich nebaví, ale prináša to lepší zisk. Nič nezískame, len znížime úroveň a kvalitu. Aby sa ani tá upratovačka nemusela báť, že nevyžije. Ak bude vedieť, že to finančne zvládne, tak svoju prácu bude vykonávať lepšie, s láskou.

A možno existujú ľudia, ktorí túžia byť robotníkmi, robiť niečo menej vzdelanostne náročné. Aj ja mám rád manuálnu prácu a možno mi raz napadne myšlienka ísť robiť na stavbu, alebo za pás.

Nevravím o obrovských peniazoch, ale o takých, aby každý mohol viesť slušný život. Aby sa nebál, že nebude mať čo jesť, z čoho zaplatiť bývanie.

Ak niekto rozhadzuje peniaze nebude mať nikdy dosť, som si toho vedomý. Preto sa kradne a rozkráda, ľudia sú nenažraný. Ale finančná gramotnosť je vzdelanosť, ktorá sa má v nás pestovať odmala. Žijeme predsa v spoločnosti, ktorá využíva peniaze, naučme sa s nimi pracovať.

Som toho názoru, že peniaze v prvom rade riešia ľudia, ktorých ich práca nebaví a ktorí s nimi nevedia pracovať a myslia si, že peniaze tieto ich frustrácie vykompenzujú.

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Má tu veľkú základňu, hovoria o Uhríkovi v Nitre. Súperi kandidatúru extrémistu zľahčujú

V Banskobystrickom kraji kandidáti zisťujú preferencie pravidelne.

DOMOV

Slovensku hrozí, že príde o desiatky miliónov eur

Peniaze z Únie Slovensko zrejme nestihne odčerpať do konca roka.

ŠPORT

Sagana možno čaká deň, keď nezaprší

Aký je nórsky Bergen, mesto, v ktorom bude cyklista bojovať o titul.


Už ste čítali?